Rezervace
Nejprve zvolte apartmán, který chcete zarezervovat.
Apartmán č.1
Vybrat
Apartmán č.2
Vybrat
Apartmán č.3
Vybrat
Apartmán č.4
Vybrat

Chalupa v Meziluží

Choose language

Novohradské hory

Běžkařské tratě v Novohradských horách

Několik oblíbených a doporučených, bohužel ale zatím neznačených, tras pro vaše výlety na běžkách. V roce 2007 zakoupilo město Horní stropnice sněžný skůtr a stopotvar pro běžecké tratě a tak je v zimě upravováno několik desítek kilometrů běžeckých tras v okolí Hojné vody. Uvedené trasy jsou ale celkem hojně využívány a proto bývají velmi často alespoň projeté jinými běžkaři.
 

Běžecký okruh z Hojné Vody (trasa 01)

Hojná Voda - kolem Vysoké - Hojná Voda - kolem Kraví h. - Starý Holand, rozc. - Staré Hutě

Délka trasy 32 Km, obtížnost střední

Nejoblíbenějším výchozím bodem pro běžecké tůry v Novohradských horách je bezpochyb Hojná Voda. Příležitostně upravované stopy nabízejí několik možných kombinací tras. Nejkratší je 9 km dlouhý okruh kolem Vysoké (varianta okruhu B). Opačným směrem vede okruh kolem Kraví a následně Kuní hory k rozcestí Starý Holand. Odtud přes bývalý Starý Holand (kus doleva po silnici) do sedla pod Točníkem a dále přes Jelení hřbet (stáčení ve tvaru "S"), kolem odbočky na Vysokou, dále do Mlýnského Vrchu a zpět na rozcestí Starý Holand (22 km). Můžeme si však udělat i kratší okruh ze Starých Hutí přes Jelení Hřbet a zpět (cca 17 km). Možné je dále vyjít i z bývalého St. Holandu. Nejlepší je samozřejmě, nemusíme-li se vracet k autu na stejné místo.

Běžecký okruh z Leopoldova (okruh A)

Leopoldov - Huťský ryb. - býv. Stříbrné Hutě - Pohoří n. Š. - Leopoldov

Délka trasy 26 Km, obtížnost těžká

Tato poměrně náročná a dlouhá trasa začíná v Leopoldově. Je kratší variantou trasy 02. Kvůli obtížnosti terénu lze však i tuto doporučit jen zdatnějším běžkařům, ale rozhodně nebudete litovat. Z Leopoldova vyjdeme východním směrem k Uhlišťskému, dále po 4 km Huťskému rybníku, pokračujeme k bývalým Stříbrným Hutím (8,5 km). Odtud 2 km proti proudu Lužnice a do Pohoří na Šumavě (13 km) (s nepřehlédnutelným kostelem, který se zřítil v r. 1999). Nyní stoupáme skrz PP Prameniště Pohořského potoka na Střední vrch (955 m). Přibližně podél hranic se vracíme severním směrem, kolem Jelení hory (947 m) až zpátky do Leopoldova.

Z Hojné Vody kolem Vysoké (okruh B)

Hojná Voda - kolem Vysoké - Hojná Voda - kolem Kraví h. - Starý Holand, rozc. - Staré Hutě

Délka trasy 10 Km, obtížnost středně těžká

Výchozím bodem pro běžecký okruh B je Hojná Voda, výhodou je zde udržované parkoviště. Hned za obcí, před kapličkou, odbočíme doleva. Začátek trasy bývá velmi často zcela zavátý závějemi, ale nenechte se odradit. Na kraji lesa bývá už stav stopy lepší. Na konci další louky (2,5 km), jejíž okraj trasa kopíruje, nezapomeneme odbočit doleva nahoru (jinak -rovně- možnost napojení na okruh C) stále po značeném červeném vycházkovém okruhu - z něj se po zhruba 1 km odpojujeme na rozcestí "býv. Lukov", kde se stáčí prudce doleva, my však pokračujeme rovně (kolem chatky "Piket") přibližně 1 km. U státní hranice (opuštěná strážní budka přímo na rozcestí) se dáme přibližně rovně, ale ne úplně podél hranice (odpojujeme se z udržované trasy 1) a (od značky 20 km/h) sjíždíme pralesem Hojná Voda (Nevstupujte, prosím, mimo značenou cestu!). Na rozcestí nazývaném "Letiště" na jeho konci (a začátku naučné stezky) u studánky pokračujeme doleva a přibližně po vrstevnici, občas s mírným stoupáním až zpátky do Hojné Vody (10 km).

Z Žofína kolem Točníku (okruh C)

Žofín - kolem Točníku přes Jelení Hřbet - Zlatá Ktiš (ryb.) - Žofín

Délka trasy 19 Km, středně těžká

Výchozím bodem okruhu je obec Žofín. Z ní vyjdeme po zelené turistické značce, která kopíruje přístupovou komunikaci, po dvou kilometrech z ní odbočuje a pokračuje dále v pravo po vrstevnici. Dál (1,5 km) vede do Černého Údolí, my však po 2 km pokačujeme po vrstevnici po cestě se zpevněným povrchem. Celou dobu se stáčíme pozvolně doprava, Po 8 km na křížovatce nad Lužním potokem odbočujeme doprava. Trasa asi 0,5 km prudce stoupá a jako by vrací. Opisujeme velké "S" sedlem Jeleního hřbetu východně od vrcholu Točníku, mírně klesáme a po 15 km odbočujeme na rozcestí doleva. Poté sjedeme ke státní hranici asi kilometr klesáme kolem ní do údolí Černé. Podél ní se dostaneme k rybníku Zlatá Ktiš (17 km) a dále zpět do Žofína.Mimo tyto trasy je také možnost navštívit běžecké areály v rakouské části Novohradských hor v Karlstiftu.

Dále nabízíme možnost ubytování v našem Apartmánu v Rakousku.